Jdi na obsah Jdi na menu
 


American Tribal Style (ATS)

Existuje několik prvků, které odlišují ATS od ostatních druhů orientálního břišního tance. Nejdůležitějším z nich je skutečnost, že je určen pro skupinové představení. Jednotlivé kroky a pohyby vycházejí jak z egyptského kabaretního a severoafrického folklorního stylu, tak i ze španělského Flamenca a indických tanců.

Podle tvůrců a zakladatelů tohoto stylu, který vznikl na západním pobřeží USA (70. léta – Jamila Salimpour, Masha Archer, Carolena Nericcio), musí ATS splňovat následující kritéria:

  • Interakce mezi tanečnicemi
  • Nikdy nevystupuje pouze jedna tanečnice. I když na chvíli může tančit jedna, dvě, nebo menší skupinka, je to vždy za účasti ostatních.
  • Tato interakce je založena na improvizaci.

Pokud jsou splněna tato kritéria, pak z nich vyplyne následující:slovník jednoduchých pohybů, prováděný stejně všemi členy skupiny potřeba pečlivě pozorovat se navzájem během tance a rozpoznat signály ke změně kroku doprovodná hudba je mnohem jednodušší, aby napomáhala improvizaci a umožnila se lépe soustředit na změny kroků, vhodnější je stálý rytmus.

Obrazek

Kostým
Typický kostým pro ATS se skládá z kalhot, sukně, šátku nebo pásu se střapci, choli, podprsenky zdobené mincemi, střapci apod., turbanu a množství šperků a dalších dekorací.

Líčení
Důležité je také líčení, které musí být velmi výrazné, zdůrazňuje tmavé oči, oční linky, a využívá jako inspirace berberského tetování, nejčastěji na bradě a lícních kostech.

Tribal style se vyvíjí a mění, a přebírá další vlivy. Roste také popularita Tribal Fusion neboli Urban Tribal stylu. Ten má širší záběr a volnější strukturu, více využívá choreografii. Uplatňují se v něm Egyptské, Indické, Afghánské, Perské, Uzbecké, Tuniské a další tance Severní Afriky a orientu.

 

Zdroj: http://www.saffrontribe.cz/index.html