Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie tance
Orientální břišní tanec je jedna z nejstarších forem tance na světě. Vznikl pravděpodobně před 5 až 10 tisíci lety v Africe Obrazeka Asii. Bývá většinou spjat s náboženskými rituály, vítáním jara, oslavou plodnosti, svatebními obřady, je často nazýván  tancem rodiček. V Egyptě se dodnes dodržuje tradice, kdy břišní tanečnice vystupuje na svatbách a novomanželé se s ní pak nechají vyfotit, rukama se dotýkaje jejího bříška, čím symbolizují touhu mít plodný manželský vztah. Díky kočovníkům, kteří pocházeli z Indie středověké doby a otrokům ze střední Afriky se tanec rozšířil po celém Orientu. Proto je tanec tak pestrý a v každé zemi má svou charakteristiku, lišící se  různými způsoby – kultura dané země, hudba, tradiční kostýmy, pomůcky, doplňky.

V dnešní době je orientální břišní tanec velice oblíbený jako aktivní forma trávení volného času. Už ženy v harémech jej tančily pro své potěšení, při milostné předehře, pro udržení fyzické kondice. Název břišní tanec není zcela správný, takto tanec nazvali muži. Správněji by se mělo říkat orientální tanec nebo orientální břišní tanec, jelikož v sobě skrývá mnoho kultur, zvyků a tradic z mnoha zemí, než jiné tance. Orientální břišní tanec dává každé tanečnici prostor k sebevyjádření, snoubí se v něm ladné pohyby s radostí a krásou, umožňuje velké množství improvizace a nových prvků a právě to jej činí zvláštním, jedinečným nesrovnatelným s „běžným“ tancem.   

Krása těla 
Orientální břišní tanec je velice příjemná forma pro správné držení a zpevnění těla, s důrazem na břišní svalstvo, hrudník a paže. Tanec je charakteristický klidnými, plynulými a především smyslnými pohyby, které jsou střídány rytmickým potřásáním boků a paží. Zatímco západní tance jsou zaměřeny spíše na kroky a jsou všeobecně považovány za společenskou událost, východní tance kladou důraz především 
n
a svaly a tanec samotný je spíše rituálem. 

Kostým 
Důležitou roli hraje v orientálním tanci tradice a zvyky v různých zemích, kostým 
by tedy měl odpovídat tanečnímu stylu. Záleží také na odvážnosti, temperamentu a eleganci tanečnice. Měla by při tanci působit sebevědomě, něžně, nezapomínat při tom na svou ženskou energii a křehkost. Kostým má podtrhnout osobnost tanečnice, dodat tanci lesk. Každá tanečnice je jedinečná a neopakovatelná. Nedílnou součástí kostýmu bývají penízkové šátky, rolničky, třásně, perličky, korálky, různé šperky, apod.

Zdroj: www.orientalnitanecddm.estranky.cz